viața în armonie cu natura, eliberarea de concepțiile corporatiste și comerciale, explorarea spirituală

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Legalize It - Legalizarea Marijuanei

In jos 

Marijuana legala?
Da
83%
 83% [ 15 ]
Nu
17%
 17% [ 3 ]
Total voturi : 18

AutorMesaj
rasta

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 18/10/2007

MesajSubiect: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Dum Oct 21, 2007 5:26 pm

Stiu ca putini dintre cei ce vor citi aceste randuri vor crede ce spun si stiu ca mai este mult, chiar foarte mult pana ca aceasta problema sa fie rezolvata, dar totusi voi scrie in doar asa pentru ca sa ma simt impacat. Problema legalizarii marijuanei s-a pus in tarile civilizate cu mult timp in urma, insa la noi vad ca inca aceat subiect este un subiecat tabu pentru multa lume. Intr-o tara in care se vinde alcool si tigari copiilor fara a deranja cu nimic pe nimeni acest lucru, intr-o tara in care vezi mai multi oameni beti decat treji, intr-o tara in care consumul de alcool este mai mare decat cel de apa minerala, se discuta despre cannabis ca si cum ar fi un drog de mare risc...ei bine, nu e! In istoria universala nu s-a relatat nici un caz de supradoza sau de moarte cauzata de cannabis insa sunt mii de cazuri in fiecare an de come alcoolice si de decese cauzate de alcool. Poate putini stiu ca sunt medicamente in farmacii pe baza de cannabis insa nici un medicament pe baza de alcool sau tutun, totusi, acest medicament este inca privit ca un produs al diavolului iar cei ce il consuma inca sunt considerati drogati. La nivel mondial milioane de oameni urmeaza tratamente cu cannabis pentru diverse afectiuni. Printre intrebuintarile medicale ale acestei plante se pot numara tratarea glaucomului, a astmului, sedarea bonlavilor de cancer fara a le periclita sanatatea cain cazul sedativelor traditionale (pe baza de morfina) si nu in ultimul rand cannabisul este folosit si pentru stimularea imaginatiei, lucru consemnat in documente istorice. Statisticile spun ca marijuna este cel mai raspandit drog usor dupa alcool si tutun. De asemenea este estimat ca peste 80% dintre adolescentii de pe Terra au fumat macar odata marijuana. Oare acestea sa fie doar simple coincidente sau mai alesc faptul ca tinuturile lumii in care cannabis-ul creste salbatic au fost ocolite de razboaie si epidemii sa fie tot o coincidenta??? Poate da dar este foarte putin probabil. Aici iese la iveala felul in care suntem manipulati de catre sistemele politice in care ne aflam. Adevarul este mereu ascuns pentru a exista cat mai putini ce pot sa gaseasca calea adevarului. Astfel de'a lungul timpului invataturile au fost rescrise astfel incat masele sa fie manipulate dupa dorinta conducatorilor. De ce altfel credeti ca in ziua de azi orice roman crede ca este ok a da mita pentru ca problemele sa-ti fie rezolvate?? De ce credeti ca orice roman crede ca ragostea poate fi cumparata??? De ce credeti ca orice roman isi respecta aproapele decat atunci cand acesta ii este de folos intr-un fel sau altul?? Este vorba de spalarea creielor....Nimeni dintre cei ce conduc tara nu are nevoi de oameni care sa gadeasca, ei au nevoie de oameni ce se supun regulilor....Iar cannabis-ul, in primul rand iti deschiede mintea spre meditatie, iti deschide ochii, iti deschide sufletul.... Dumnezeu a creat lumea in 6 zile.....si de asemenea a creat toate animalele, poate plantele, toate oceanele, toti muntii si toata vegetatia. El a creat si Cannabis-ul....De ce trebuie o planta lasata de Dumnezeu pentru ca omul sa-i gaseasca intrebuintare sa fie interzisa de catre oameni, care au fost la randul lor creati de Dumnezeu??? De cand oamenii pot dicta ce este bine sau ce este rau pentru omenire cand numai Dumenezeu are in mana soarta noastra?? Exista multe legende legate de consumul de marijuana....de asemenea exista multe documente istorice....Astfel exista documente despre efectele si beneficiile cannabis-ului ca medicament scrise de Magellan, care a studiat mai multi ani aceasta planta. In lupta cu raul, in descoperirea adevarului, in supravietuirea peste ani, in arderea sistemelor politice rastamanii au avut si vor avea intotdeauna doi aliati: DUMNEZEU si marijuana[i]
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Toody

Numarul mesajelor : 28
Varsta : 28
Data de inscriere : 19/10/2007

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Dum Oct 21, 2007 7:36 pm

Da , interesat ce ai postat u aici , dar am o intrebare: asta e un articol luat de undeva sau scris de tine ? Te intreb ca mi se pare interesat si vreau sa stiu si yo de unde ai informatiile astea .

Pace !
Sus In jos
rasta4life

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 30

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Dum Oct 21, 2007 10:18 pm

woooorrrd Very Happy
Sus In jos
rasta

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Lun Oct 22, 2007 7:36 pm

Da , interesat ce ai postat u aici , dar am o intrebare: asta e un articol luat de undeva sau scris de tine ? Te intreb ca mi se pare interesat si vreau sa stiu si yo de unde ai informatiile astea .

Pace !

pai chestia asta o am in pc de cam 1 an shi ceva de la un prieten
Sus In jos
Toody

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Lun Oct 22, 2007 8:35 pm

Daca u zici ... dar oricum nu m-ai lamurit de unde sunt alea , in fine ...

Pace !
Sus In jos
rasta

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Lun Oct 22, 2007 9:29 pm

pai sincer chiar nu mai tin minte Razz
Sus In jos
Toody

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Mier Oct 24, 2007 11:40 pm

Cei care mai au informatii interesate despre acest subiect sunt invitati sa posteze aici Exclamation

Pace !
Sus In jos
Taboo

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 29

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Mar Oct 30, 2007 5:05 pm

...ia ascutati asta: Lazyboy - Underwear Goes Inside the Pants [daca nu o gasiti, cautati pe odc la mine...in downloads] ...and think about it!

<<Do you think if Bill Gates got laid in high school, do you think there'd be a Microsoft?
Of course not.
You got to spend a long time in your own locker with your underwear shoved up your ass before you start to think,
"You'll see. I'm going to take of the world of computers! I'll show them.">>
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.myspace.com/alextaboo
Pimpeanu

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 35
Data de inscriere : 09/04/2008

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Joi Apr 10, 2008 12:45 am

problema nu e iarba, problema e ca atunci cand consumi creste toleranta si nu mai este la fel senzatia, si mintile crude trec catre altceva mai puternic, si cam daia se considera ca e periculoasa, si eu o consider periculoasa in exces, are si efecte adverse, de ex: falii de memorie si dependenta de starea de "meditatie" de a fi fumat ...fiecare cu ideea lui dar stiu cazuri unde s-a inceput cu iarba dupa care heroina la tigare dupa la folie porma la siringa si porma supradoza......deci mai depinde si de mintea fiecaruia ce si cum si unde si cat face!!!!
Sus In jos
KIDS WITH GUNS

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/11/2008

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Mier Noi 12, 2008 5:06 am

1. nu cred k mai conteaza de unde are rasta documentul de mai sus. conteaza cal are si este destul de interesant.
2. da sunt deacord cu legalizarea marijuanei. sa zicem ca este de ajuns 3 grame cat sa nu intri la "zdup" pentru trafic. si cu ocazia asta vom putea fuma linistiti fara sa stam in paranoia de garda, politie, potera, etc. iar puscariile nu se vor mai umple de oameni nevinovati saltati pentru cateva grame, sau in cel mai bun caz se aleg cu o amenda astronomica. din moment ce iarba va fii legala traficantii nu se vor mai risca sa vanda alte substante periculoase stiind ca din iarba pot face o gramada de bani, pe care oricum ii fac.
3. eu cred k atata timp cat exista ceva legal si accesibil lumea nu va mai fi temtata sa incerce altceva mai nociv. desigur vor mai aparea si ceva idioti care intrec orice limita a bunului simt nemultuminduse cu atat si care trec la substante mult mai periculoase, iar intrun tragic sfarsit mor de supradoza. si nu vad ce sar putea schimba? efectul va fi acelasi doar k dispare paranoia. nu credk paranoia face toata senzatia...
atata timp cat esti o persoana echilibrata si sti cat si cum sa fumezi nu cred k vor fi probleme... dak esti un nesatul care fumeaza doar de dragu de a fuma asta e problema fiecaruia ori esti cocalar si fumezi k asa ai vazut la tv sau k sa fi COOOLL... si eu nu dau 2 bani pe astfel de persoane deci nu ma intereseaza ce fac

pace!
Sus In jos
Crips

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Sam Noi 15, 2008 12:22 am

Da man cu 3 g de cam ia Wink intri deja la trafic ,tara noastra inca este fff inchisa mintal sa zic asa nu deschide nimeni ochii sa vada .Iar despre legalize DA din toata inima Very Happy .Prefer sa fumez un cui si sa stau chill decat sa beau si sa mi se faca rau (ficat distrus etc) .Si are dreptate sunt multe medicamente si tratamente care sunt bazate pe canabis .Si la noi sunt ff multi consumatori de verde .In Austria fiecare persoana are dreptu la o planta pentru propriu consum este f tare asta nici nu exista trafic si toata lumea este fericitita .
Sus In jos
Crips

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 17/04/2008

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Sam Noi 15, 2008 12:25 am

Si inca ceva este o planta data de Dumnezeu ,nu este facuta de om ca altele .....
Sus In jos
KIDS WITH GUNS

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/11/2008

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Sam Noi 15, 2008 3:05 am

da frate e o planta data de dumnezeu, o planta care vindeca, o planta care te scapa de stres, foarte multi prefera verde. dar majoritatea nu vad partea buna a ierbii, ei o vad doar pe aia rea si o mai si critica pe deasupra. asta e o problema mare in romania. romanu nu e destul de deschis la minte si suficient de cult ca sa vada iarba k pe ceva sfant sau medicinal.
eu am o vorba "targovistea e un oras plin de limite si limitati. putini sunt aceia care nau limite si trebuie sa scape din targoviste. sa se duca undeva unde se simt in siguranta si unde sasi poata valorifica si perfectiona aptitudinile" am ajuns la concluzia k in loc de targoviste pot spune romania.
in fine... nu ma astept sa tolereze astia iarba. desi ma rog la dumnezeu sa vina si ziua aia
Sus In jos
Blaster
Admin

Numarul mesajelor : 482
Varsta : 29
Data de inscriere : 17/10/2007

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   Sam Noi 15, 2008 12:16 pm

romanii fac parte dintr-o cultura aparte... marea majoritate este interesata de bani, fitze, vedete, barfe, faima etc. si aici sunt doar 2 solutii: sa incerci sa schimbi ceva sau sa pleci. cultura rasta' este mai inradacinata in alte tari...cred ca mai degraba ar face ilegal fumatul in public (tutun) decat sa legalizeze iarba... cel putin guvernul actual + ca daca ar fi sa fie cred ca ar fi vorba tot de initiativa unora ca noi, o petitie o chestie, ceva real.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Legalize It - Legalizarea Marijuanei   

Sus In jos

Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Diverse :: Aberații-
Mergi direct la: